Co się stanie z Twoim ciałem, jeśli będziesz biegać codziennie

0 Comments
bieganie po zdrowie

Bieganie dla zdrowia a bieganie dla sportu to dwie duże różnice. Lekki jogging, przy tętnie nie wyższym niż 110-120 uderzeń na minutę, jest aktywnie wykorzystywany nawet w rehabilitacji po zawale serca – to kwestia odpowiednio dobranych dawek. Chrupanie jest dobre dla wszystkich, od dzieci po emerytów, pod jednym warunkiem – jeśli nie popełniasz kluczowych błędów. O tym, i o tym, co stanie się z Twoim ciałem, jeśli jogging stanie się codzienną rutyną, opowiada lekarz medycyny sportowej i rehabilitacji Evgeny Kadlubinsky.

Ciało może być traktowane jak samochód. Samochód ma “silnik” (układ sercowo-naczyniowy i oddechowy) oraz “ciało” (układ mięśniowo-szkieletowy).
Jeśli biegamy bez uwzględnienia specyfiki naszego “silnika”, możemy nabawić się lub nasilić choroby serca i naczyń krwionośnych: niedokrwienie, dusznicę bolesną itd. Kiedy ignorujemy cechy “ciała”, jest ono obarczone kontuzjami i problemami ze stawami, takimi jak artretyzm i artroza.

bieg maratoński

Sprawdź się


Dobrze jest zrozumieć, jakie obciążenia jest w stanie pokonać Twoje ciało. W tym celu można zalecić trzy rodzaje badań.

Pierwsza z nich jest podstawowa. Możesz wykonać EKG, EchoCG, pomiar ciśnienia krwi – wszystkie te badania są dostępne w każdej poliklinice w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego (CHI).


Drugi poziom jest poważniejszy. Jeśli chcesz po raz pierwszy w życiu przebiec 10 km, 21 km lub więcej, musisz udać się do kardiologa sportowego. Oprócz badania EKG i echoCG warto wykonać test wydolnościowy na bieżni. Dzięki temu dowiesz się, jak trenować efektywnie i bezpiecznie: na przykład, jak Twoje serce reaguje na ćwiczenia; gdzie znajduje się Twój próg metabolizmu beztlenowego (czyli intensywność ćwiczeń, podczas których poziom kwasu mlekowego jest wyższy niż tempo, w jakim organizm go przetwarza).

Poziom trzeci jest dla tych, którzy chcą biegać daleko i długo (np. 42 km lub więcej). Do wyżej wymienionych badań należy dodać wizytę u specjalisty biomechaniki sportowej. Sprawdzi on Twoją anatomię, stawy i kręgosłup pod kątem prawidłowego funkcjonowania: pomoże Ci to uniknąć kontuzji podczas dużych obciążeń.

W trybie joggingu


Jeśli nie ma poważnych przeciwwskazań, można biegać codziennie. Ważna jest mała “dawka”: 30 minut wystarczy. Powinien to być bardzo wolny bieg, podczas którego będziesz mógł swobodnie oddychać przez nos lub śmiać się z osobą biegnącą obok Ciebie.

Jak sprawdzić, czy bieganie jest dobre dla zdrowia, a nie złe? “Kryteria są bardzo proste” – mówi Eugene Kadlubinsky. – Po treningu nie odczuwasz bólu i jesteś w dobrym nastroju.

Jaką różnicę zrobi bieganie


Każdy bieg jest lekko stresujący, co nie jest niczym złym: w małych dawkach stres mobilizuje organizm.
Pierwszą zmianą, jaką poczujesz, gdy zaczniesz biegać, będzie przypływ energii i endorfin. Będziesz bardziej produktywny, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Twoja pamięć, sen, hormony i system nerwowy w ogóle się poprawią.

Bieganie pozytywnie wpływa na wszystkie układy organizmu – m.in. na układ odpornościowy, wzrokowy, słuchowy i hormonalny. Jest nawet dobry na proces trawienia: jest naturalnym masażem dla przewodu pokarmowego, rozrusza jelita, oczyszcza wątrobę.

Stawy i ścięgna zaczynają się przystosowywać do biegania natychmiast, dosłownie w ciągu pierwszego tygodnia. Mięśnie się trochę napinają i nabierają podstawowego tonu.

Co się stanie za miesiąc


Po miesiącu wszystkie te procesy staną się bardziej wyraźne. “Jeśli dobry nastrój trwa przez trzy godziny w ciągu pierwszych dziesięciu dni, a następnie zauważysz, że towarzyszy ci przez cały dzień”, mówi lekarz. – Jeśli masz nadwagę, schudniesz dwa lub trzy kilogramy, i to w sposób naturalny: poprzez objętość wody i tłuszczu, a nie mięśni. W ten sposób bieganie odtruwa organizm.

Leave a Reply